NA ČO SI DAŤ POZOR PRI CESTE ZA DOBRODRUŽSTVOM

.


Určite to poznáte. Všetci sedíte pri stole, hlavy sklonené nad katalógom a bezradne listujete. Chorvátsko? Tam chodí každý. Taliansko, Francúzsko? Už otrepané. Karibik, Maledivy? Moc ďaleko a drahé. A čo tak Ázia? Hm. Tam sme ešte neboli. Južná Amerika? Na knižkách o Indiánoch som vyrastal, to bolo fajn vidieť naživo ich kultúru, architektúru. Rozdelíme si dovolenku na viac častí a pozrieme sa všade.

 
Samozrejme pred dovolenkou v Ázii a Južnej Amerike je potrebná opatrnosť. Vždy pred odchodom si dôkladne preštudujte zákony tej danej krajiny pretože pocestujete do inej kultúry než je tá naša.

 
JEDLO. Jedlo v Ázii nájdete doslova všade. V reštauráciách, na ulici, na trhovisku. Ak už máte skúsenosti, viete čo vám chutilo minule je po probléme. Idete na istotu. Ale omnoho zábavnejšie je objavovanie nových chutí. Na internete koluje množstvo všelijakých informácií a videí z pouličných stánkov, stačí si len urobiť poznámky a keď sa tam dostanete tak ochutnávať, ochutnávať, ochutnávať. Samozrejmosťou by malo byť bezpečné pitie iba balenej vody!

 
DOPRAVA. O doprave v Ázii by sa dal napísať román. Vystihuje ju len jediné slovo – šialená. Nikto sa neriadi predpismi, klaksón sa používa miesto smeroviek a nikdy neviete akým dopravným prostriedkom sa dostanete na miesto určenia, napríklad aj sem https://extip.sk/zabavne-ale-hlavne-poucne-vylety  Doprava je našťastie mimoriadne lacná takže si pripravte len pár drobných a pevné nervy.

 
POČASIE. Počasie okolo rovníka či už v Ázii alebo Južnej Amerike by sa dalo charakterizovať dvoma slovami – teplé a horúce. Rok sa rozdeľuje na dve obdobia: obdobie sucha a obdobie dažďov. Obdobie suchá trvá približne októbra do mája a obdobie dažďov od mája do októbra. Najvhodnejšie obdobie sa teda javí obdobie sucha len samozrejme vtedy treba počítať s vyšším počtom turistov aj vyššími cenami.

 
BEZPEČNOSŤ. Keďže pocestujete do krajín kde je iná kultúra a iné náboženstvo najlepšie by bolo preštudovať si čo-to o danej krajine aby ste sa nedostali do nepríjemností. Všeobecne platí, že do hinduistických a budhistických chrámov nesmiete vojsť v krátkych šortkách a tričku bez rukávov. Niekde sa tieto predpisy dodržiavajú striktne, inde je to zase voľnejšie. Ďalej nie je dobré púšťať sa do politických debát, fotografovať sa s policajnými a vojenskými príslušníkmi a pred vojenskými objektami. Peniaze je najlepšie rozdeliť si na menšie sumy a nosiť pri sebe iba drobné aby ste neprišli o celú hotovosť ak by vás náhodou okradli.

NA ČO SI DAŤ POZOR PRI CESTE ZA DOBRODRUŽSTVOM
4.1 (81.82%)11
.